Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
CEPIK 2.0 startuje już w listopadzie. Duuużo zmian – Forum Ubezpieczeń

CEPIK 2.0 startuje już w listopadzie. Duuużo zmian

PIM: Burzliwie i kontrowersyjnie na XI Dyskusyjnym Forum Ubezpieczeń komunikacyjnych
13/12/2016
Niezależny rzeczoznawca jest niezbędny
11/10/2017
CEPIK 2.0 startuje już w listopadzie. Duuużo zmian

4 lata pracy, wiele problemów po drodze, ale wreszcie jest. Senat ostatecznie przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która w życie wejdzie już 13 listopada 2017 roku. Jest jednak pewne „ale”: nie wszystkie nowe funkcjonalności będą dostępne od razu, część z nich zostanie uruchomiona dopiero w czerwcu 2018. 

Najważniejsza zmiana związana z wprowadzaniem nowego systemu tyczy się okresowych badań technicznych. Od listopada osoba przyjeżdżająca autem „na przegląd” będzie musiała uiścić opłatę PRZED przystąpieniem do badania. Następnie diagnosta będzie zobowiązany do wprowadzenia wszystkich danych do systemu i przesłania ich do bazy CEP. Wpis do dowodu rejestracyjnego zostanie dodany dopiero, gdy baza potwierdzi otrzymanie danych.

Najbardziej kontrowersyjna decyzja? Jeżeli przegląd zakończy się wynikiem negatywnym, to ta informacja również trafi do bazy wraz z opisem, co było przyczyną. Jeżeli badanie przerwie sam właściciel samochodu, to ten fakt również zostanie odnotowany.

Do systemu trafią również informacje o ustawionych zabezpieczeniach na pojeździe (np. zajęcia komornicze) co jest bardzo ważne z punktu widzenia kupującego.

Nowe przepisy zmieniają również rozumienie pojęcia „szkody istotnej”. Jeżeli taka zostanie stwierdzona przez Ubezpieczyciela, to ten będzie zobowiązany przekazać tę informację do systemu. Szkoda istotna to taka, która ma realny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Mowa tu o uszkodzeniach np. układu nośnego, hamulcowego czy też kierowniczego.

Nowe regulacje to również możliwość szybszej realizacji czynności służbowych przez Straż Graniczną. Od listopada będą oni mogli zatrzymać dowód rejestracyjny i pozwolenia czasowe na prowadzenie pojazdów. Efekt? Szybsze kontrole drogowe bez potrzeby wzywania innych służb.

Wpisy dotyczące informacji o zastawach oraz o szkodach istotnych wejdą w życie dopiero od 4 czerwca 2018 roku. Pozostałe – już od 13 listopada br.